Quantcast
Channel: Kisvállalkozói Akadémia » vevőszerzés
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Máshogyan, mint mások!

$
0
0

Tűnj ki a tömegből – ez is lehetne a mai mottónk!
Mert ha már ezt sikerül elérned, hogy vállalkozásod pozitív irányba kilógjon a sorból, akkor már (félig) nyert ügyed van. A szürke, egyhangú “koppintott” cégek csak nyögve-nyelősen léteznek az üzleti világban.

 

Ha nincs önálló ötleted, vagy nem vagy elég kreatív ahhoz, hogyan szerezz ügyfeleket és csak arra apellálsz, hogy lemásolhasd mások (általában a konkurenciád) eszközeit, reklámjait, szövegeit, akkor két dolgot tehetsz:

  1. kapcsolj ki mindent, menj el 2 nap alkotói-szabadságra és utána ülj vissza a gépedhez, írd meg a szövegeidet és találd ki a marketing eszközeidet – de ha erre képtelen lennél
  2. akkor inkább húzd le a rolót és zárd be az üzletedet vagy még okosabb, ha segítséget kérsz – de ne másolj!

 

Legyünk őszinték – úgyis csak egymásközt vagyunk: figyelni kell a konkurenciát, ez nem kérdés. Mindig tudnod kell a lépéseit, de ez nem azt jelenti, hogy ezeket le is kell másolnod! Már csak azért sem, mert lehet, hogy nem a megfelelő eszközöket, szövegeket használja ő sem – és ha Te pont ezeket másolod le, akkor már ketten fogtok csupán “karistolni” az üzletben.

 

Ezért légy kreatív, használd a fejed és az érzéseidet. Gondold át, hogy Te mint vevő, minek örülnél, mire kapnád fel a fejed, mit vennél szívesen és azt milyen áron vennéd. Végezz némi vizsgálatot, piackutatást és menj valósítsd meg, amit kigondoltál. Ez lesz valóban egyedi és ez különböztet majd meg a sok szürke, koppintó cégtől.

Gondolom, hogy az elmúlt napokban benned is felmerült, hogy akár cégeknek, akár magánembereknek értékesítesz, vevőszerzésre az egyik legjobb módszer, ha postai DM levelet írsz leendő vevőidnek.
És ugye az előző bejegyzésekben a DM levélírás titkairól kezdtem mesélni Nektek, most ehhez kapcsolódóan megosztok veletek néhány technikai trükköt is.

1. Levélpapír

Nagyon fontos, hogy milyen típusú, stílusú levélpapírra írsz a leendő ügyfeleidnek.  Ugye, nem kell ecsetelnem az első benyomás fontosságát!
Az, hogy a borítékba mit teszel: szóróanyagot, prospektust, katalógust, ajánlatot – ezek is mind nagyon fontosak, de most nem erről fogunk beszélni. Erről annyit érdemes tudnod, hogy csak jó minőségű, jól megfogalmazott anyagot érdemes kiküldened.

 De a levélpapír, amire a kísérőlevelet (tulajdonképpen a személyre szóló levelét) írod szintén legalább ilyen fontos megjelenési eszköz.
A levél tükrözheti az egész vállalkozásodat!

Ha nincsen nyomdai úton előállított céges fejléces levélpapírod – ne rohanj fejvesztve a grafikushoz és terveztess ilyet – és ne is vesd el a DM levél írását, ezért a hiányosságért. Persze az a legideálisabb helyzet, ha rendelkezel céges levélpapírral – de ha nincs sem kell kétségbeesni.

Egyszerűen küszöböld ki azzal, hogy “készítesz” magadnak egy ún. fejléces papírt. Erre azonban nem kell semmilyen trükköt, grafikai elemet ügyködnöd, mert az már túlzásnak hat, inkább írd fel a cégnevedet, címedet, elérhetőségeidet és azt rendezd középre vagy két oldalra – ahogy Neked tetszik – a lényege, hogy rendezett, letisztult legyen és a levél olvasója egyből láthassa kitől is kapott levelet.

2. Megszólítás

A levél folytatásaként a címzett kerül előtérbe.
Itt valahogyan meg kell szólítanod az ügyfeledet – és sokan már itt elvéreznek.
A Tisztelt Hölgyem/Uram megszólítástól a mai napig kiver a víz! Ha azt sem tudjuk, hogy fiú avagy leánnyal van dolgunk, mit is akarhatnánk tőle. És általában, ha ilyen kezdetű levelet kapnak a vevők, sokan el sem olvassák őket, hanem egyenes út vezet a “kis fekete iktatóba” (azaz a szemetes kukába)

 

Ezért ha levelet írsz, akkor az a legalapvetőbb, hogy a nevén szólítod a címzettet.
Ha nem tudod a nevét és szerencsés esetben van hozzá egy telefonszámod, akkor egyszerűen hívd fel és kérdezd meg, és csak utána küldd ki a levelet, vagy keress rá az interneten, kérdezz rá ismerőseidnél – végezz egy kis kutatómunkát.
Tudom, hogy ez cirkuszos (nemszeretem) meló …. de azt is tudom, hogy nagyon megéri!

Itt most a tartalmi elemek következnének a levélben, de erre majd később térünk ki!

3. Aláírás

Ha magánemberként levelet írsz valakinek, a végén aláírod, igaz? Hát a DM levél sem más, ezeket a leveleket is kötelező jelleggel alá kell írni! De szó szerint!
Ha csak a nevedet nyomtatod oda és nincs felette kézírással ott az ellenjegyzésed, akkor az olyan, mintha nem is lenne.
Egy másik rossz megoldás, ha scennelt aláírásod van és valódi levélben azt használod, számomra ez olyan semmitmondó és üres – ezért nem javaslom ennek használatát sem, mert ennek is olyan üzenete van, hogy még a fáradtságot sem vetted, hogy aláírd a levelét – akkor Ő sem veszi a fáradtságot, hogy rendeljen Tőled. Ennyire egyszerű!

Viszont, ha mind az összes levélre, amit kiküldesz, személyesen odateszed a kézjegyed, azaz aláírod rendesen tollal a levelet, az olyan mértékben teszi személyessé a leveledet, (még akkor is ha értékesítési levélről van szó) hogy automatikusan megemeli a megrendelések számát – mindössze ez az aprócska figyelmesség. Ezért ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy még személyre szabottabbá varázsold az általad írott leveleket.

4. Utóirat

Manapság már nem divat utóiratot írni – de az köztudott rólam, engem hol érdekel a divat! Így én bizony szoktam használni ezt az eszközt az üzleti levelezésemben. És egy remek lehetőségnek tartom, hogy a levél tartalmát és lényegi mondanivalóját 2-3 mondatban összefoglalva újra leírjam a vevőnek, hogy el ne feledkezzék róla. Ennyi! Nem kell túlszofisztikálni a dolgot, egyszerűen csak 2-3 mondatban elegendő megerősíteni a leveledet.

5. Kiemelések

És hogy sokkal könnyebb legyen olvasni a levelet, könnyebb legyen megérteni, kivadászni a lényeget belőle – segítséget nyújthatsz az olvasónak azzal, ha vastagításokat és egyéb elemeket teszel a szövegedbe.
De ezzel nagyon vigyázni kell, mert könnyen zsibvásár jellegűvé válhat a leveled a sok kiemeléstől, nagybetűtől, betűtípusoktól és egyebektől – ettől tartózkodjunk. Itt is érvényesül a kevesebb, néha több elve!

6. És térjünk vissza a levél tartalmi elemeire, a fő mondanivalójára

Ennek is számtalan szabálya van, amit ha betartasz, akkor klasszisokkal megnövelheted a bevételeidet. Itt sajnos nem tudunk kitérni komolyabb fejtegetésekbe, mert túl kevés a hely – pedig ezen a lényeges elemen is sok múlhat az értékesítésed sikerességét tekintve.

 

Holnap a Vevőszerzés hete záróakkordjaként megmutatom azt a tudásanyagunkat,
amely segít Neked abban,
hogy lépésről lépésre elkészíthesd a saját sikeres postai DM kampányodat!

 

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Latest Images

Trending Articles